Mobilya Türleri ve Yaşamdaki Yeri

Mobilya

Yazar:

 1. Ağaç Mobilya: Oturma, yemek yeme, çalışma, yatma vb. işlerin yapılmasında kolaylık ve rahatlık sağlayan, parçalarının büyük çoğunluğu masif, lifli, yongalı ve tabakalı Ağaç malzemeden yapılan, taşınabilir veya sabit olarak kullanılan eşyadır.
 2. Antika Mobilya: Eski dönemlerde imal edilmiş olup temel özelliklerinde bi değişiklik yapılmayan ve belli bir fikre göre adlandırılan mobilya türüdür.
 3. Grup Mobilya: Benzer yapı ve görünüşteki elemanların kendi aralarında üst üste yada yan yana konulmasıyla elde edilen bir sistem mobilyadır.
 4. İskelet Mobilya: Oturma grubuna giren koltuk, kanepe, sandalye, kolçaklı sandalye, sallanan koltuk vb. mobilyanın masif ağaç malzemeden yapılan esas taşıyıcı kısımlarının yer aldığı mobilya türüdür.
 5. Modern Mobilya: Antika, taklit, stil mobilyaların dışında kalan ve genellikle düz hatlardan meydana gelen mobilyadır.
 6. Stil Mobilya: Antika, taklit, stil mobilyaların dışında kalan ve genellikle düz hatlardan meydana gelen mobilyadır.

mobilya önemi

Mobilya’nın Yasamdaki Yeri

İnsan yaşamı çeşitli mekanlar içinde geçmektedir. Bu mekanlar yapılış amaçlarına uygun olmalı, kullanıcısına gerekli konfor düzeyini sağlamalıdır. Mekan içindeki ısı, ışık, ses, renk, koku gibi fiziksel etmenler ve donatı ögeleri, kişi gereksinim ve eylemlerine göre dengeli bir biçimde kurulmalıdır. Günümüz evlerinde her ortam farklı bir isimle anılmaktadır ya da ev kullanım alanlarına göre farklı bölümlere ayrılmıştır. Yemek odası, yatak odası, salon, mutfak, banyo, balkon, bahçe gibi.. Tüm bu alanların birbirinden farklı kullanım amaçları ve bu amaçlara uygun o ortamda kullanılabilecek mobilyalara ihtiyacı vardır. Örneğin yemek odası için rahat ve konforlu bir şekilde yemek yenebilecek mobilyalar gerekli iken, yatak odası için rahat ve huzurlu bir uyku için mobilya ve yatak gereklidir. Yine salon için koltuk takımı ve tv ünitesi gibi mobilyalar gerekli iken mutfak için şık ve çok amaçlı dolaplara ihtiyaç vardır. Böyle bir durumda da insan yaşamında mobilyanın yeri olmazsa olmazdır.

Hayatının geçtiği her alanda insanın mobilyalara ihtiyacı vardır. Tüm bunlara ilave olarak günümüz insanı yaşam koşulları sebebiyle çalışmakta ve bazı durumlara çok fazla zaman ayıramamaktadır ve yine günü yorgun bir şekilde geçirdikten sonra evine gelip rahat bir yaşam sürmeyi arzulamaktadır. Yine bu durumda mobilya ve yaşamınızdaki yeri karşımıza çıkmaktadır.Birbirinden konforlu mobilyalar sayesinde rahat bir hayat sürmekte, pratik ve çok amaçlı mobilyalar sayesinde zamandan tasarruf etmekte ve kendine keyifli bir zaman yaratabilmektedir.

Mobilya Düzenlemesi Dekorasyon

Dekorasyon; Yaşanan mekanların kullanım amaçlarına uygun olarak en verimli, estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlenmesidir. Antik çağda tiyatro sahneleri için kullanılan bu sözcük daha sonraları saray ve konakların döşenmesinde de kullanılmaya başlandı. Tarih boyunca insanın yaşadığı mekanlar üzerinde çok gelişmeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler sonucunda bir çok tasarımlar ortaya çıkmıştır. Amaç, yaratıcı tasarımlarla insanın kendine olan güvenini aşabilmek farklılaşmaktır. Bugün için çoğunlukla dekorasyon firmaları tarafından iş kolu haline gelmiş bulunan dekorasyon olgusu, süsleme sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaşanılan mekanların insan hayatına renk katması, doğaya bakış açısıyla doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Yazının bu kısmında evbumin.com olarak mobilyanın odalara yerleştirilmesi ve dekoratif amaçlara yönelik bazı kurallar hakkında size küçük bilgiler sunacağız.

 • Gidiş geliş kolaylığı sağlanmalıdır.
 • Pencere önlerinin olanaklar ölçüsünde boş bırakılması gerekmektedir.
 • Mobilyanın önünde ve çevresinde yeter ölçüde kullanım alanı bırakılması gerekmektedir.
 • Dar yerlerde iki ünitenin aynı alandan yararlanması sağlanmalıdır.
 • Küçük odalarda dolaplarda sürme kapı ve kapaklar kullanılması daha uygundur.
 • Zorunlu durumlarda açılıp büyüyen masalar,yataklar,koltuklar,sandalyeler düşünülmesi kullanım alanı açısından önemlidir.
 • Büyük ölçülü mobilyalar odaların köşe ve kıyılarına konulmalıdır.
 • Yüksek mobilyalar ölü alanlara diğerlerinin görüş açısını kapatmayacak köşelere yerleştirilmelidir.
 • Gidiş gelişi zorlaştıran dar açılı keskin dönüşlerden kaçınılmalıdır.
 • Uzunluğu fazla olan oda ve salonlarda büfe ve kayrolalar mümkünse uzun duvara dikey konulmalıdır.
 • Duvar boşlukları merdiven altları sütün çevreleri iyi değerlendirilmelidir.
 • Mobilyanın yerleştirilmesinde ışık durumuda dikkate alınması gerekmektedir.

mobilya türleri

Dekorasyonda Yer Alacak Mobilya Türleri

Ev dekorasyonu kişilerin hayatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ev dekorasyonu, kişilerin büyük önem verdiği bir alan olarak görülmenin yanı sıra kişisel zevklerin en iyi lanse edildiği çalışmalar olarak da bilinmektedir. Bu aşamada da dekor unsurları renkleri ve tasarımları açısından ev sahiplerinin büyük derecede zaman ayırdıkları ve kullanışlı olmalarına da önem verdikleri bir seçenek olarak kabul görmektedir. Bu sayede de yaygın bir biçimde mobil ya tercihlerine dikkat edecek olan ev sahiplerinin dekorasyonlarını başarılı ile gerçeğe dökecekleri bir çaba ortaya konularak; bu tür bir gayretin etrafında şekil alacak olan zevkler ile birleşerek estetik ve göze hoş gelen olgular kendini aktif bir biçimde gösterecek ve kullanılacaktır.

Genel olarak küçük evlerde kullanılacak şekilde tasarlanan kullanışlı mobilyalar; hem aktif bir biçimde kullanılacak hem de fazla yer kaplamayarak ev sahiplerinin ilgisini çekecek ve yaygın bir biçimde de kullanılmaya devam edecek şekilde kendini göstermektedir. Genel olarak oturma odalarını ve salonları ilgilendiren bu tür mobilyalara bağlı dizaynların sonrasında da ideal alanların ortaya çıkma durumu da kendini gösterecektir. Evlerde alan yaratma konusunda akıllıca çözümlerden bir tanesi olan bu tür mobilyalar; kolay bir biçimde katlanabilir ve kaldırılabilir bir yapıda yer alması ile de göz önünde yer alması ile bilinmektedir. Ev dekorasyonu aşamasında da yeterli sonuçları sağlayabilecek şekilde gündeme gelmesi ile de farklı tasarımları ve renkleri ile piyasada kolaylıkla bulunabilen mobilya unsurları olarak kabul görmektedir. Kullanışlı bir mobilya tasarımı evin her bölmesinde rahatlıkla kullanılabilme özelliği ile de büyük ilgi çeken bir seçenek olarak kabul görmekte ve buna bağlı olarak da ev dekorasyonu açısından büyük önem taşıyan seçenekler arasında da yer almaktadır. evbumin.com olarak dekorasyonda yer alacak mobilyaları özet halinde sizlere sunduk.


Görsel Kaynak

Mobilya kategorimizde daha fazla içerik bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.